Gemeente Nederweert
13 april 2026: Loo van Eck

Nederweert ontwikkelde een AI-agent: een superhandige schrijfcoach!

Kim (links) en MarcelGedragsregels rondom AI? Check. Een werkgroep vol ervaren AI-gebruikers? Check. Het trainen van je medewerkers? Check! De gemeente Nederweert zet flinke stappen om uiteindelijk tot een AI-beleidskader te komen. “Maar de ontwikkelingen gaan razendsnel”, vertelt Marcel Tinnemans, communicatieadviseur bij de gemeente (rechts op de foto). “Het gebruik van AI-agents is 1 van die ontwikkelingen. We willen niet het risico lopen dat we daarbij ingehaald worden door de actualiteit”, vult Kim Hovestad (functioneel beheerder bij sociale zaken) aan. Dus gaf het managementteam alvast groen licht om de basis te leggen voor deze agents. Dat deden ze samen met Loo van Eck.

Collega’s waren zoekende: wat mag wél en wat mag niet met AI?

“Er waren al collega’s aan het experimenteren”, weet Marcel. “Via Langdock konden zij hun eigen AI-assistent maken. Bijvoorbeeld om ze te helpen juridische stukken te analyseren. Maar we wilden wildgroei voorkomen. Duidelijkheid creëren. En echt gezamenlijk de juiste basis leggen.” Het was voor Marcel een logische keuze om dat samen met Loo van Eck te doen. Marcel: “Al onze collega’s die raads- en collegevoorstellen schrijven, krijgen hiervoor al een basisopleiding via Loo van Eck. Dat kon net zo makkelijk mét AI. En omdat Loo van Eck ook de AI-agent voor ons kon ontwikkelen, hadden we alles op 1 plek.”

“Wij hoefden alleen maar de documenten aan te leveren waarop de agent draait. De rest werd voor ons gedaan. Ik was er zelf nog geen half uur aan kwijt. En de AI-agent was na een week klaar voor gebruik.”

De AI-agent was binnen 1 week gemaakt en ‘opgevoed’.

“Je wilt je medewerkers goed opleiden en je AI-agents goed opvoeden”, vertelt Kim. Marcel: “Haha, misschien gaan ze zichzelf op een gegeven moment wel opvoeden! Helemaal makkelijk. Al zou dat niet eens zoveel tijd schelen.” Dat is ook de ervaring van Kim. “De AI-agent ontwikkelen ging supersnel”, vertelt hij. “Wij hoefden alleen maar de documenten aan te leveren waarop de agent draait. Zoals het coalitieakkoord en onze schrijfwijzer. De rest werd voor ons gedaan. Ik was er zelf nog geen half uur aan kwijt.” Ook het proces daarna verliep soepel. “We konden Loo van Eck toegang geven om direct in ons AI-systeem te werken. Dan hoef je niet iedere wijziging op te sturen en apart te implementeren. Wel zo handig. Hierdoor was de AI-agent al na een week klaar voor gebruik.”

Een AI-agent ondersteunt de schrijver, niet andersom.

Daar zijn ze bij gemeente Nederweert heel duidelijk over. “We hebben de AI-agent ook meer als coach dan als schrijver laten inrichten”, vertelt Kim. “Want we gaan ervan uit dat de schrijver nog steeds goed vooronderzoek doet. En daarna de AI-agent om feedback vraagt. Daarin zijn we nog op zoek naar de ‘sweet spot’. Je wilt jezelf ook weer niet verliezen in dat vooronderzoek. En op tijd de agent aanhaken. Zo maakte de agent laatst voor een collega alvast een opzetje voor het financiële plaatje van een voorstel. En hoefde de collega dit alleen nog verder aan te vullen. Wel zo makkelijk.” 

Marcel vult aan: “De agent geeft tips, maar schrijft uiteindelijk ook echt wel een groot deel van het voorstel. Daar heeft ‘ie alleen wél de juiste context voor nodig. Daarom is het eerste deel van de training die we volgden zo belangrijk. Dat legt een sterke theoretische basis. Hoe schrijf je een goed argument? Hoe zet je kanttekeningen strategisch in? Met deze kennis voed je de agent. Pas dan krijg je een voorstel dat een raadslid kan inspireren.” Hij vervolgt: “In het tweede deel van de training duik je dieper in op de rol van de agent. En hoe je die zo inzet dat die jou als schrijver het beste ondersteunt en de meeste meerwaarde biedt.”

Zelfs de sceptici zijn om.

Marcel: “Een jaar geleden hielden we een enquête om collega’s te vragen naar hun visie op AI. Er was 1 collega die er he-le-maal niets van moest weten. En nu? Nu is hij om! Hij vindt het verrekte handig. En de collega’s die al enthousiast waren over werken met AI, weten nu ook hoe ze dat veilig kunnen doen.” 

Kim is blij met die omslag: “In deze training ervaren collega’s op een positieve manier hoe ze veilig met AI kunnen werken. Hierdoor hebben we al een deel van de medewerkers aan boord én enthousiast over deze verandering. Collega’s hebben mij al meer dan eens verteld dat de agent hun werk een stuk makkelijker maakt. College- en raadsvoorstellen zijn nu een stuk sneller te schrijven. En ze zijn consistenter in stijl.”

De AI-agent ontwikkelt zich mee met de rest van de gemeente.

Na de verkiezingen bijvoorbeeld. “Daarna ligt er natuurlijk weer een nieuw coalitieakkoord. Daar moet onze agent ook van op de hoogte van zijn. Zo blijf je hem opvoeden”, zegt Kim. En ze denken ook al na over de lange termijn. Marcel: “We zetten de AI-agent nu vooral in om te schrijven. Maar kunnen we niet ook een agent maken die de ontvanger van die voorstellen helpt met tegenlezen? En hoe kunnen we AI inzetten om onze processen te optimaliseren? Zo blijven we ons het komende jaar ontwikkelen.” En dat geldt ook voor de medewerkers. “Dit was een testgroep. En dat is goed bevallen. De groep was ontzettend enthousiast over de training. En de agent. Nu is het zaak om de rest van de organisatie op hun niveau te krijgen”, besluit Marcel.

 

Benieuwd wat een AI-agent voor jouw organisatie kan betekenen?

Schrijf je in voor onze nieuwsbrief!

Blijf op de hoogte van de laatste blogs en beste schrijf- en spreektechnieken.

    Ja, ik ga akkoord met hetprivacybeleid

    Meer informatie?

    Stel je vraag aan Mireille. Zij helpt je graag verder.

    Mireille Eggenkamp voor contactfoto
    Mireille Eggenkamp
    accountmanager

    Meer ervaringsverhalen van onze klanten

    Mensen achter een laptop die leren schrijven met AI

    ‘Een beetje van mezelf en een beetje van AI.’ Dat geldt voor steeds meer teksten van woningcorporatie Intermaris.

    Een groep medewerkers van Intermaris volgde de training Slim schrijven met AI. Het resultaat: ze gebruiken AI-tools nu veel vaker en dat maakt hun werk een stuk makkelijker.

    Lees meer pijltje
    Stadhuis en grote kerk van Alkmaar - beeld bij testimonial over Omgaan met de media

    “Een mediatraining is onmisbaar voor nieuwe raads- en commissieleden”

    Omgaan met de media kun je leren. Zeker in een praktische training waarin je zelf voor de camera staat.

    Lees meer pijltje
    Afbeelding bij de testimonial over de training Creatief schrijven.

    “De training Creatief schrijven hielp ons om een herkenbare schrijfstijl te ontwikkelen.”

    Pak je lezers vast en laat ze niet meer los. Annemiek van Berkel, vertelt over de training Creatief schrijven.

    Lees meer pijltje

    Recente blogs

    Jonge man achter laptop in gesprek met AI-acteur

    AI-acteurs: de sleutel tot betere gesprekken bij ISD Kompas

    Bij ISD Kompas oefenen ze gesprekken met AI-acteurs. Alice Gerards vertelt over de vele voordelen.

    Lees meer pijltje

    AI-skills: dé oplossing voor AI-frustraties

    Wat zijn AI-skills? Hoe helpen ze je bij het maken van teksten in jullie unieke stijl? En hoe bouw je een goede AI-skill?

    Lees meer pijltje

    Brandjes blussen met betere gesprekken bij Veiligheidsregio Brabant-Noord

    De postcommandanten van de veiligheidsregio Brabant-Noord gingen aan de slag met het verbeteren van hun gesprekstechnieken.

    Lees meer pijltje